Sfinksy – fakty i mity

Sfinksy to koty, które się albo kocha albo nienawidzi. Mają one bardzo osobliwy wygląd, który niektóre osoby przyprawia o dreszcze. Sfinksy, czyli koty bez sierści powstały za sprawą wieloletniego krzyżowania różnych ras tych czworonogów. W końcu w latach ’60 w Kanadzie kotka urodziła dwa, zupełnie łyse koty.  Ze względu na ich niezwykły wygląd na ich temat krąży wiele mitów. Przyjrzyjmy się kilku z nim i sprawdźmy, czy jest w nich chociaż ziarnko prawdy.

#1 Koty te nie są przyjazne

Mit ten powstał prawdopodobnie z powodu wyglądu sfinksów. Prawda jest taka, że zwierzątka te są bardzo przyjazne, szybko oswajają się z nowymi ludźmi, lubią też się przytulać. Sfinksy, w przeciwieństwie powszechnej opinii, są wspaniałymi zwierzątkami domowymi i będą doskonałymi przyjaciółmi rodziny.

#2 Sfinksy nie są naprawdę bez sierści

Jest to prawda. Jeśli przyjrzysz się dokładnie skórze sfinksa to dojrzysz malutki meszek, który pokrywa jego ciałko. Jednak nie jest to tradycyjne futro, które zazwyczaj pokrywa kocie ciałko. W dotyku meszek ten jest bardzo przyjemny i przypomina zamsz.

#3 Koty rasy sfinks trzeba kąpać

Prawda. Skóra wszystkich kotów, niezależnie od rasy produkuje łój, który ma za zadanie natłuścić ich futerko. W przypadku sfinksów futerka brakuje, jednak organizm nadal produkuje łój, który odkłada się na skórze zwierzęcia. Dlatego też właściciele sfinksów muszą je regularnie kąpać.

#4 Sfinksy nie powodują alergii

Jest to nieprawda. Jeśli jesteś uczulony na kota to żadna rasa nie będzie dla Ciebie bezpieczna. Prawdą jest to, że z powodu braku sierści sfinksy zazwyczaj wywołują mniejszą reakcję alergiczną i czasem nazywa się je hipoalergicznymi. Jest to spowodowane tym, że i w ich ślinie znajduje się Fel d1, białko, które powoduje uczulenie. Jest ono jednak zmutowane w taki sposób, że wywołuje mniejsze reakcje alergiczne niż inne rasy kotów.

#5 Mają wyższą temperaturę niż inne rasy kotów

Jest to prawda. Jak podają źródła, temperatura ciała sfinksów jest o cztery stopnie Celsjusza wyższa niż innych ras tych czworonogów.

#6 Sfinksy mogą ulec oparzeniu słonecznemu

Ze względu na brak futerka skóra tych kotów nie jest chroniona. Tak więc jest to prawda. Skóra tych zwierzaków jest też bardziej wrażliwa niż innych kotowatych. Jeśli więc Twój pupil będzie się za długo wylegiwać w słońcu to może on nabawić się oparzenia.

#7 Koty rasy sfinks jedzą więcej niż inne rasy

Jest to prawda. Większy apetyt związany jest z szybszym metabolizmem. Również utrzymanie wyższej temperatury ciała wymaga od nich większych zapasów energetycznych.

#8 Skóra sfinksa jest nieprzyjemna w dotyku

Wiele osób uważa, że skóra tych zwierząt jest niemiła w dotyku. Wiele osób wyobraża sobie, że ich skóra jest obślizgła i w dotyku przypomina skórę płazów lub gadów. Nic bardziej mylnego. Skóra sfinksów jest bardzo miękka i ciepła w dotyku.

#9 Sfinksy mają predyspozycję do tycia

Jest to mit. Prawdą jest to, że koty tej rasy mają bardzo szybką przemianę materii. Do tego jedzą one więcej niż przedstawiciele innych ras. Spowodowane jest to większym zapotrzebowaniem energetycznym. Brak futra powoduje, że muszą włożyć więcej energii w ogrzanie organizmu. Ludziom może wydawać się, że zwierzęta te łatwiej tyją niż inne koty dlatego, że każda fałdka tłuszczu jest bardziej widoczna ponieważ nie jest skrywana pod warstwą futerka.