Sfinks – najlepszy kot dla ludzi z alergiami.

Sfinksy to rasa kotów, która rodzi wiele kontrowersji. Zwierzęta te budzą szerokie spektrum uczuć od strachu czy obrzydzenia po zachwyt. Nawet zdeklarowani wielbiciele kotów mają różne opinie na ich temat. Wiąże się to głównie z wyglądem tych bezwłosych czworonogów. W związku z brakiem sierści panuje powszechna opinia, że są to zwierzęta idealne dla osób, które są uczulone na „normalne” koty. Tylko czy jest to prawda? Czy osoby uczulone na koty są uczulone na sierść kota czy co innego uczula ich w tych zwierzętach?

Co wywołuje alergię na koty?

Jeśli myślisz, że to sierść powoduje alergię to jesteś w błędzie. Otóż czynnikiem uczulającym jest ślina tych czworonogów, a dokładniej białko, które się w niej znajduje. Fel d1 to białko, które powoduje u nas uczulenie. Na domiar złego znajduje się ono nie tylko w ślinie zwierzęcia, lecz również i w jego łoju. Dlatego też fakt, że sfinksy nie czyszczą swojej sierści nie powoduje zaniku reakcji alergicznej u ludzi. Ponieważ skóra tych zwierząt nadal produkuje łój, który pokrywa ich ciało. Udowodniono jednak, że rasa ta, w porównaniu z innymi rasami kotów, ma bardzo małą zawartość enzymu Fel d1 w ślinie i łoju. Dlatego taki futrzak może być odpowiedni dla osób z lekką alergią na koty.

Koty hipoalergiczne

Czy słyszałeś o kotach hipoalergicznych?  Są to koty, które, jeśli można tak powiedzieć, są przeznaczone dla alergików. Takie czworonogi nadal uczulają, lecz w mniejszym stopniu niż inne rasy. Jest to związane z mutacją genetyczną, która spowodowała, że białko Fel d1 jest mniej uczulające. Takie rasy kotów to wspaniałe rozwiązanie dla wielbicieli tych czworonogów, którzy zmagają się z alergiami. Zanim jednak ruszysz do sklepu zakupić kota hipoalergicznego musisz wiedzieć, że są dwa typy alergii na koty. Pierwszy z nich, który dotyczy około 90% wszystkich osób uczulonych to alergia na białko Fel d1 znajdujące się w łoju i ślinie. U pozostałych 10% alergików ich uczulenie jest wywołane albuminą. Jest to białko, które znajduje się m.in. w kocim moczu. Dla tych 10% alergików nawet kot hipoalergiczny będzie wywoływał silną reakcję uczuleniową.

Rasy kotów hipoalergicznych

Jeśli jesteś wśród osób uczulonych na białko Fel d1 i bardzo chciałbyś mieć kotka to bezpieczny będzie dla Ciebie zwierzak hipoalergiczny. Do tego typu kotów zalicza się kilka ras, w których białko Fel d1 jest genetycznie osłabione i tym samym powoduje mniejszą reakcję alergiczną. Wśród nich jest sfinks, bezwłosy kot pochodzenia kanadyjskiego. Pomimo braku sierści ich skóra produkuje łój w dużej ilości, dlatego też ich właściciele alergicy powinni często zwierzątka kąpać.

Zadziwiająco, wśród kotów hipoalergicznych znajdują się bardzo włochate koty syberyjskie oraz Balijskie. Te czworonogi z grubym i puszystym futrem charakteryzują się niską zawartością białka Fel d1 w swej ślinie. Jeśli jednak, oprócz alergii na koty, masz uczulenie na kurz to nie będzie to futrzak dla Ciebie, gdyż w jego sierści łatwo osiada kurz. Będzie więc on potęgował reakcje alergiczne.

Devon Rex to kot hipoalergiczny o gęstym i kręconym futerku. Jest to bardzo rzadko w Polsce spotykana rasa kota. Wygląda on trochę jakby został sfilcowany. Niektórzy zaliczają również do kotów hipoalergicznych rasę Cornish Rex, która różni się od Devon Rex długością futerka, które wynosi od 5 do 10 cm.