kot Sphynx

5 bezwłosy ras kotów

Powszechnie znane jako sfinksy koty, bezwłosy koty lub nagie koty mają niepowtarzalny wygląd. Oprócz niezwykłego wyglądu, te rzadkie koty domowe zachowują ekstrawertyczną i psią postawę, co sprawia, że ​​wszyscy się w nich zakochują.

Pomimo ich nazwy, nie wszystkie bezwłosy koty są faktycznie bezwłose. Niektóre rasy mają bardzo cienką warstwę krosty i ten płaszcz jest często porównywany do „ciepłego zamszu”. Czy znasz różne rodzaje bezwłosych kotów i jak je rozpoznać? Jeśli nie, sphynx.pl jest tutaj, aby pomóc Ci odróżnić 5 głównych ras bezwłosych kotów.

1. Sfinks

 

Najbardziej znaną rasą bezwłosy kotów na świecie jest niewątpliwie Sfinks. W rzeczywistości wiele osób uważa, że ​​wszystkie bezwłosy koty są Sfinksami, ale nie w tym przypadku.

Sfinks pochodzi z Kanady w 1966 roku, kiedy urodził się mały kociak o imieniu Prune. Mówi się jednak, że bezwłose koty można odnaleźć już w czasach Azteków!

Jak wspomniano wcześniej, chociaż wyglądają zupełnie bezwłose, są pokryte cienką warstwą brzoskwiniowego puchu. Pomimo tego, co niektórzy mogą sądzić, ze względu na cienką sierść, wymagają one gruntownej pielęgnacji. Bardziej prawdopodobne jest, że inne rasy gromadzą brud, mają tłustą skórę i nadmierny pot.

Sphynx jest otwarty i przyjazny, sprawia, że ​​są fantastycznymi towarzyszami i coraz więcej ludzi ociepla się przed rasą. Jak mówią, nie powinieneś oceniać książki po okładce!

2. The Donskoy

 

Donskoy to bezwłosa rasa kotów rosyjskich. Najpierw pojawili się w 1987 roku, kiedy zostali odkryci w rosyjskim mieście Rostov-on-Don przez hodowlę kotów Elenę Kovalevę. Często mylone są z dobrze znanym Sfinksem, ale mają inny skład genetyczny. Bezwstydowość Sfinksa wynika z genu recesywnego, podczas gdy Donskoj ma dominujący gen.

The Donskoy został po raz pierwszy oficjalnie uznany przez World Cat Federation (WCF) w 1997 r. Oraz przez The International Cat Association (TICA) w 2005 r. Norma opisuje kota jako średniej wielkości i muskularnego, z dużymi uszami, oczami w kształcie migdałów i charakterystycznym długie, płetwy. Podobnie jak inne bezwłose rasy, wymagają one częstego pielęgnowania, pomimo braku sierści. Jednak zbyt częste kąpanie się może spowodować, że ich skóra stanie się bardzo oleista.

3. Bambino

 

Nie, Bambino nie jest nazwą automatu do gier, który można znaleźć, jeśli zobacz więcej. I nie jest to włoskie dziecko. Zgodnie ze standardami TICA, Bambino jest nadal klasyfikowane jako eksperymentalna rasa, ale stają się coraz bardziej popularne. Włoski dla „dziecka”, Bambino jest trafną nazwą dla tych uroczych kotów jak owłosione koty, które zostały wyhodowane, aby pozostały małe aż do dorosłego życia. Zostały odkryte w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku, po przekroczeniu Sfinksa i kota Munchkina – ten drugi, który nadaje im charakterystyczne krótkie nogi i niewinność kotka.

Podobnie jak większość kotów Sphynx, koty Bambino są przyjazne, inteligentne i czuły. Uwielbiają się przytulać do swojej rodziny i dobrze dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Oczywiście, tylko jeśli dzieci uczą się, jak prawidłowo obchodzić się i leczyć zwierzęta.

4. Ukraiński Levkoy

 

A post shared by johannesjorge (@johannesjorge) on

Pochodzący z Ukrainy ukraiński kot Levkoy. Proces hodowli tej bezwłosej hybrydy prowadziła Elena Biriukova w 2000 roku. Ona miesza się z kotami Donskoy i Scottish Folds, którzy dają ukraińskiemu Levkoyowi niezwykłe złożone uszy. Mówi się, że ich imię zostało zaczerpnięte z rośliny Levkoya, której liście przypominają uszy Levkoya. Są złożone do przodu i nadają im podobny do psa wygląd. Jest to największa różnica między Sfinksem i Levkoyem oraz gwarantowany sposób na identyfikację rasy.

Ta wschodnia europejska rasa jest bardzo nowa, w rzeczywistości są one tak nowe, że nie są jeszcze rozpoznawane przez żadne stowarzyszenie międzynarodowe.

5. Peterbald

 

Kolejna rosyjska, bezwłosa rasa kotów, Peterbald została wprowadzona w 1994 r. W Sankt Petersburgu, po przejściu Donskoya i kobiety rasy orientalnej krótkowłosej. Najcieńsze z bezwłosych ras mają wąską, długą głowę, płetwiaste stopy i długi szczurzy ogon. Co, możesz powiedzieć, nie brzmi najbardziej atrakcyjnie. Jednak te królewskie kotki są bardzo poszukiwane.

Zostały uznane przez TICA w 2009 roku i od tego czasu zyskują na popularności. Są znani ze swojej słodkiej, łagodnej, spokojnej i ciepłej osobowości, zupełnie jak bezwłose koty w ogóle. Ze względu na swojego rodzica, orientalnego krótkowłosego, często przypominają bezwłosy syjamski. Uderzający okaz rzeczywiście!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *