sphynx

Mylisz się, jeśli myślisz, że koty Sphynx są przerażające

Feliny są regularnie rzucane jako złoczyńcy w filmach i telewizji. Od Shere Khan z „The Jungle Book” do Catwoman z serii komiksów o Batmanie, kotki zawsze wydają się nie mieć żadnego dobra.

Oczywiście, podczas gdy te postacie powinny być obchodzone jako klasyczni i niezbędni złoczyńcy, nadal jest to przygnębiające, gdy jesteśmy świadkami dobrego imienia kotów, które są wszędzie nękane przez Hollywood.

sphynxJedną rasą kotów, która często jest uważana za nieuzasadnioną ostrożność, jest kot Sphynx. Dzięki swojej wychudzonej, kanciastej twarzy, obcym oczom i niesamowitej, przypominającej gałki grzywki skórze, ten prawie bezwłosy kociak jest często określany jako brzydki, przerażający, a nawet zły. Jednak każdy, kto kiedykolwiek spędził trochę czasu ze Sfinksem, wie, że tego eleganckiego stworzenia nie można oglądać przez ten obiektyw.

Na pierwszy rzut oka można się zastanawiać, czy te uderzające kotki pochodzą z gorącego pustynnego regionu, gdzie futro było niepotrzebne, ale wierzcie lub nie, pochodzą z Kanady, gdzie rasa została po raz pierwszy opracowana w latach sześćdziesiątych z przypadkowej mutacji genetycznej.

Zgadza się – to mutanty kotów. Oczywiście, jeśli spuścizna serii X-Men jest jakimkolwiek wskazaniem, to niekoniecznie jest coś złego! (Nie wspominając o tym, że wszyscy jesteśmy mutantami technicznymi, jeśli naprawdę o tym myślisz.)

Chociaż są zdecydowanie niekonwencjonalne w porównaniu z bardziej hirsutnymi rasami kotów, nie czyni ich to mniej sympatycznymi. Przeciwnie! Ze względu na wyjątkowo ekstrawertyczną, ciekawą i serdeczną naturę, koty Sphynx są powszechnie uważane za jedną z najbardziej psich ras kotów.

Ich przyjacielskie usposobienie nie jest jedynym powodem, dla którego są porównywane do kłów. Ponieważ nie mają futra absorbującego oleje, Sfinks wymagają regularnych kąpieli, takich jak psy.

Najlepszy ze wszystkich? Dzięki swojej niemal bezwłosości, są poszukiwaczami ciepła, co oznacza, że zawsze chętnie się przytulają, podczas gdy grasz w ruletki darmowe coinsy.

Temperamentsphynx

Podobnie jak wiele innych ras, Sfinks lubi rutynę i nie lubi go szczególnie, gdy zmienia się to z jakiegokolwiek powodu. Lubią być karmione o tej samej porze dnia i nie doceniają tego, kiedy meble przemieszczają się po domu, co może je stresować. Są znani z tego, że są jednym z najbardziej czułych kotów na świecie, które w połączeniu z ich inteligencją sprawiają, że Sfinks jest radością dzielenia domu. Jednakże, ponieważ tworzą oni tak silne więzi z właścicielami, Sfinks nie lubi być z dala od nich przez dłuższy czas. W związku z tym najlepiej nadają się do gospodarstw domowych, w których przynajmniej jedna osoba pozostaje w domu, gdy wszyscy pozostali są poza domem, więc nigdy nie pozostają zbyt długo w domu.

Wiadomo również, że są niezwykle wokalne i będą prowadzić długie rozmowy z właścicielem, kiedy tylko będą mogli. Uwielbiają się tulić o każdej porze dnia, kiedy nie grają w grę. Wiadomo też, że są tolerancyjni i kochają dzieci, co sprawia, że są dobrym wyborem dla zwierząt domowych, o ile dzieci wiedzą, jak zachowywać się wokół kotów. Koty Sphynx są często opisywane jako bardzo „dziecinne” w swojej naturze dzięki temu, że uwielbiają brać udział we wszystkim, co dzieje się w ich środowisku. Są dociekliwi i podążają za swoimi właścicielami z pokoju do pokoju, aby nie tylko być z nimi, ale także sprawdzić, co robią.

Sfinks, choć dość wymagający, jest łatwy w prowadzeniu, jeśli chodzi o życie z innymi zwierzętami domowymi, włączając w to koty i psy. Są z natury towarzyskie i nie lubią żyć jako jedyne zwierzę, które woli być z innymi rodzajami lub innymi zwierzętami. Ponieważ czują się zimno i są bardziej narażone na poparzenie słoneczne, Sphynx najlepiej trzymać w domu jako zwierzę domowe i można je wypuszczać na zewnątrz tylko wtedy, gdy jest to dla nich bezpieczne. Dobrą wiadomością jest to, że bardzo dobrze przystosowują się do życia jako zwierzęta domowe, szczególnie, jeśli zawsze mają firmę właściciela lub innych zwierząt.