Jak jest najpopularniejsza rasa kotów w Polsce?

Polacy kochają zwierzaki. Prawie w każdym domu mieszka piesek, kotek czy chomik lub świnka morska. Ale to koty i psy budzą najwięcej emocji w ludziach. Może dlatego, że najbardziej przypominają nam nas samych. Często przypisujemy im cechy ludzkie i dopatrujemy się w nich ludzkich zachowań. Prawda jest taka, że lubimy wracać do domu, w którym ktoś na nas czeka, a w długie, zimowe wieczory przytuli się do nas na kanapie.

Jak podaje Euromonitor International w polskich domach żyje 7 milionów psów i 6 milionów kotów. Według tej firmy badawczej liczba kotów w Polsce wzrosła o 110 tysięcy od 2014 roku. Tego czworonoga znajdziemy w co trzecim polskim domu. A jakiej rasy koty Polacy upodobali sobie najbardziej?

Najbardziej popularny kot w Polsce

Chyba nikogo nie zaskoczy informacja, że najbardziej popularnym kotem w Polsce jest kot europejski. Rasa ta oficjalnie została wpisana do FIF, czyli Federation Internationale Feline w 1982 roku pod nazwą europejskiego kota krótkowłosego. Według ekspertów jest to rasa, w której wygląd nie ingerowali hodowcy, jest więc on w 100% naturalny. Kot europejski wygląda jak pospolity dachowiec. Jego podobieństwo do kotów dziko żyjących było powodem tak późnego wpisania do rejestru jako osobnej rasy. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli jesteś właścicielem zwykłego dachowca to możesz przedstawiać go gościom jako rasę europejską, gdyż laik nie będzie w stanie odróżnić tych dwóch od siebie. Kto wie, może Twój kot rzeczywiście jest rasy europejskiej. Koty te ważą do 4 kilogramów a ich sierść może przybrać jedną z 59 zarejestrowanych ubarwień. Również charakter kotów tej rasy został precyzyjnie określony. Kota europejskiego opisuje się jako indywidualistę, który chodzi własnymi ścieżkami i często ma rozwinięty instynkt łowny. Taki opis pasuje do 90% kotów domowych w Polsce.

Srebrny medal należy do…

Kota brytyjskiego. Ta rasa jest drugą w kolejności popularności wśród Polaków. Są to koty o krótkiej, bardzo puszystej sierści i szarym namaszczeniu. Są to dosyć duże zwierzaki, ich waga może sięgać aż 9 kilogramów. Taka waga w połączeniu z krótkimi nóżkami i okrągłą głową powoduje wrażenie otyłości tych kotów. Jeśli chodzi o charakter tych zwierzaków to jest on prawdziwie brytyjski: są one opanowane, cierpliwe i charakteryzują się stoickim spokojem. Jeśli połączysz to z ich potrzebą bliskości i umiłowaniem do bycia głaskanym to nie dziwi fakt, że są tak popularną rasą w Polsce.

Polacy lubią duże koty

Statystyki pokazują, że Polacy lubią duże koty. Trzecim, najbardziej popularnym kotem jest Maine Coon. Jest to największa rasa kotów, zwierzaki te mogą ważyć aż 15 kilogramów. Standardowa waga dorosłego kocura wynosi około 9 kilogramów, a kotki 6 kilogramów. Oprócz ciężkiej wagi, jakie są inne ich cechy charakterystyczne? Te czworonogi zwane są również narodową rasą Kanady. Choć pokazane światu zostały w latach ’60 to FIF-a zarejestrowała tę rasę dopiero w 1983 roku. Maine Coon są bardzo włochate. Mają one dwa rodzaje sierści: spodnią, bardzo miękką, która nazywa się podszerstek i górną, która się charakteryzuje długim włosiem. Wierzchnia sierść, tzw. włos okrywowy jest gładki i przyjemny w dotyku. Maine Coon są łagodnymi i bardzo pogodnymi kotami, które uwielbiają się bawić. Będą doskonałym kompanem naszych dzieci, a bardzo rozbudowany instynkt macierzyński spowoduje, że będą świetnymi opiekunami.